AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

poniedziałek 17 marca 2025 r.

W dniu 18.03.2025 r. nastąpi przekazanie obowiązków przez Pana Kustosza Jakuba Wojewodę dotychczasowego kierownika Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, którego obowiązki przejmie Pan dr inż. Tadeusz Kurek. Pan Jakub Wojewoda obejmie stanowisko Kierownika Działu Organizacji Wydarzeń Historyczno-Patriotycznych Muzeum Wojska Polskiego. Panu Kustoszowi Jakubowi Wojewodzie dziękujemy za dotychczasową pracę, zaś Panu Kierownikowi dr inż. Tadeuszowi Kurkowi życzymy sukcesów w pracy na rzecz Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

sobota 08 lutego 2025 r.

wtorek 28 stycznia 2025 r.

piątek 17 stycznia 2025 r.

Muzeum Wojska Polskiego włącza się w zbiórkę charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Tegoroczny 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie onkologii i hematologii dziecięcej.
Z tej okazji zapraszamy na Dzień Otwarty w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – oddziale Muzeum Wojska Polskiego w forcie IX im. Gen. J. H. Dąbrowskiego „Czerniaków” ul. Powsińska 13, w godz. od 10:00 do 15:00.
W trakcie wydarzenia zaprezentujemy:
● pojazdy historyczne ze zbiorów MPTW; Citroen Kegresse, Universal Carrier, Czołg 7TP
● pojazdy historyczne klubu Willys Jeep Polska
● grupy rekonstrukcyjne w mundurach historycznych.
Wstęp do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej tego dnia będzie bezpłatny, a każdy chętny będzie mógł wspomóc zbiórkę przekazując datek do puszki WOŚP!

Wystawa czasowa WOJSKOWY SPRZĘT ŁĄCZNOŚCI

wtorek 07 stycznia 2025 r.

Wystawa czasowa sprzętu łączności.

Przygotowaliśmy nową wystawę czasową o wojskowym sprzęcie łączności. Motto wystawy „Łączność to nerw armii”. W kazamacie nr 16 eksponujemy: radiostacje przenośne, telefony, łącznice, także sprzęt montowany na pojazdach wojskowych. W naszym zamierzeniu jest to pilotażowa wystawa powstającej dużej stałej wystawy techniki łączności Wojska Polskiego XX w. W minionej epoce analogowej łączności żołnierzy pełniących tą służbę nazywano „drucikami”, „pająkami” lub „radzikami”. Wraz z upowszechnieniem się cyfrowych urządzeń i zastąpieniem kabli miedzianych przez światłowody ostały się już tylko określenia pochodzące od słowa „radio”. Jednakże pamiętajmy o gołębiach pocztowych i odpowiedzialnej, ryzykownej służbie gońców wojskowych. Żołnierze wojsk łączności swoje święto obchodzą 18 października na pamiątkę uruchomienia pierwszego stałego połączenia pocztowego między Krakowem a Wenecją. Król Zygmunt II August, syn Zygmunta Starego i Bony, tego dnia w 1558 roku utworzył Pocztę Królewską, jako sformalizowaną instytucję publiczną i wyznaczył na zwierzchnika królewskiej poczty włoskiego szlachcica z Piemontu Prospera Prowanę.

Samolot TS-8 Bies

Wszystkim naszym: sympatykom, przyjaciołom, darczyńcom, zwiedzającym, a zwłaszcza wolontariuszom, życzymy ciepła, uśmiechu i pomyślności w Nowym Roku!

30-lecie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej

sobota 5 października 2024 r. godz. 09:00-17:00

W sobotę 5 października 2024 roku, uczestniczyliśmy w dniu obchodów 30-lecia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej imienia Tadeusza Kościuszki. https://www.wojsko-polskie.pl/1bpanc/ Dzień Otwartych Koszar godz. 9:00-17:00. Hasło imprezy: ,,Pancerna Rodzina – Zawsze na Służbie”. Wsparliśmy naszych przyjaciół i udostępniliśmy dwa eksponaty na to wydarzenie: czołg T-34/76 oraz transporter gąsienicowy Universal Carrier MK II.

Czołg T-34/76

Transporter gąsienicowy Universal Carrier MK II

Cross forteczny pamięci Janusza Kusocińskiego

sobota 14 września 2024 r.

● Dystans 5 kilometrów po terenie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej.

● Szereg przeszkód militarnych: czołgi, samoloty, wozy bojowe.

● Wyzwania w formie pokonywania kolczastych zasieków, płotów, lodowatej fosy, a wszystko z nieodłącznym, ważącym kilka kilogramów workiem z piaskiem!

● Bogaty pakiet startowy (koszulka, medal, napój, posiłek regeneracyjny, wojskowa racja żywnościowa).

Pan Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier, Minister Obrony Narodowej, objął patronatem honorowym CROSS FORTECZNY Pamięci Janusza Kusocińskiego! To wyjątkowe wydarzenie sportowe, które odbędzie się w malowniczej scenerii fortecznych terenów, łączy w sobie ducha rywalizacji z hołdem dla wybitnego polskiego sportowca, Janusza Kusocińskiego. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich miłośników biegania, zarówno amatorów, jak i doświadczonych zawodników. To nie tylko okazja do sprawdzenia swoich sił, ale także do uczczenia pamięci wielkiego sportowca i patrioty.

Piknik w Ossowie

sobota 17 sierpnia 2024 r.

W dniu 17 sierpnia 2024 r. wzięliśmy udział w pikniku historycznym w Ossowie. Przywieźliśmy nasz eksponat – samochód opancerzony na podwoziu Ford-T skonstruowany przez inż. Czesława Tańskiego. W tym roku minęła 104 rocznica bitwy pod Ossowem.

Święto Wojska Polskiego

czwartek 15 sierpnia 2024 r.

15 sierpnia 2024 r., w Święto Wojska Polskiego nasze muzeum odwiedziło 800 osób. Świętowaliśmy ten dzień uroczyście i rodzinnie, a potem pozdrawialiśmy naszych żołnierzy powracających z uroczystej defilady do swoich jednostek, trasą przy naszym muzeum. Tego dnia na ul. Powsińskiej 13 przed Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ,,spotkały się techniki” z kilkudziesięciu lat służby w WP: historyczna, która jest na ekspozycji naszego muzeum oraz współczesna będąca na wyposażeniu WP. Wszystkim, którzy odwiedzili nasze muzeum oraz wspierali nasze działania w organizacji tego świątecznego wydarzenia, serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok. Pozdrawiamy serdecznie naszych żołnierzy i sojuszników którzy swoją obecnością wsparli Święto Wojska Polskiego.

W czwartek 15 sierpnia 2024 r. w godz. 10:00 – 15:00 na Forcie IX Czerniaków w Warszawie przy ul. Powsińskiej 13 zrealizowaliśmy imprezę plenerową, a w jej programie:

10:00 – 10:30 – Odpalanie silników pojazdów pancernych.
11:00 – 13:00 – ,,Sadyba 1944 r.”- gra terenowa na orientację poświęcona 80. rocznicy Powstania
Warszawskiego 1944 r.
13:00 – 13:30 – Broń powstańców warszawskich 1944 r.,- prelekcja historyczna ze zdjęciami archiwalnymi,
kierownik Oddziału MPTW, kustosz Jakub Wojewoda.
14:00 – 15:00 – Odpalanie silników pojazdów pancernych.

Dodatkowo:

  • Wystawa planszowa pt. Powstanie Warszawskie 1944-Bitwa o Polskę.
  • Dioramy rekonstruktorów w mundurach historycznych żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1920-1939,
    1944-1945, 1945-1970.

Dla dzieci:

  • 12:00 – 14:00 Kolorowanki patriotyczne i składanie papierowych modeli samolotów (zrealizowało
    przedszkole FIQMIKU https://fiqmiku.pl/ ) – Kazamata nr 16 i przy samolocie AN-2.