CZOŁG ROZPOZNAWCZY TK-S Z 20 MM NKM FK-A WZ.38 Eksponat prezentowany jest na ekspozycji.

Opis typu

Depozyt: Pana Jacka Kopczyńskiego Dyrektora Muzeum Historycznych Pojazdów Militarnych i Techniki Motoryzacyjnej w Boczkach.
Gość czasowy na wystawie Wrzesień 1939 Zrobiliśmy to co do nas należało.

DANE PODSTAWOWE:
PRODUKCJA: Polska
PODSTAWOWE DANE:
Produkcja: Polska
Załoga: 2 osoby
Masa: 2,8 t
Opancerzenie: płyty stalowe walcowane o grubości: 3-10 mm
Uzbrojenie: 20 mm nkm FK-A wz. 38
Prędkość maksymalna: 40 km/h

Już w momencie podjęcia produkcji czołgu rozpoznawczego TK-S zdawano sobie sprawę, że tankietka uzbrojona w ckm 7,92 mm Hotchkiss wz. 25 nie może skutecznie walczyć z pojazdami pancernymi i nadaje się jedynie do zwalczania siły żywej i pojazdów nieopancerzonych. Po licznych testach różnych opcji uzbrojenia, zdecydowano się na przezbrojenie czołgów w działko automatyczne 20 mm polskiej produkcji, klasyfikowane wówczas jako najcięższy karabin maszynowy. Do wybuchu wojny w nkm wz.38 przezbrojono około 23 czołgów TK-S.

Opis tego eksponatu

Czołg został odbudowany z elementów pojazdów znalezionych na czterech wrześniowych pobojowiskach: pod Rosoczycą, Wolą Cyrusową, Seroczynem i Glińskiem.