105 MM ARMATA MORSKA BOFORS WZ. 36 Eksponat prezentowany jest na ekspozycji.

Opis typu

Armata morska kalibru 105 mm Bofors wz.36.

Stanowiła wyposażenie okrętów podwodnych OORP Orzeł i Sęp wprowadzonych do służby w 1939 roku.

Maksymalna donośność armaty to 12 000 metrów, prędkość początkowa pocisku 700 m/s.

Szybkostrzelność 12-15 strzałów na minutę.

Armata na pokładzie okrętu podwodnego umieszczona była przed kioskiem, w zamkniętej obudowie.

Opis tego eksponatu

Nasz eksponat pochodzi z okrętu podwodnego ORP Sęp. Okręt ten, jako druga (pierwszy to ORP Orzeł) jednostka zamówiona w Holandii budowany był od listopada 1936 do 17 października 1938 roku kiedy to uroczyście został zwodowany.

We wrześniu 1939 roku ORP Sęp wraz z dwoma innym naszymi okrętami podwodnymi przybywa do Szwecji, gdzie zostaje internowany na czas wojny. Powraca do kraju w październiku 1945 roku.

Intensywnie eksploatowany 2 września 1969 roku zostaje wycofany ze służby we flocie PRL.

15 września 1969 roku z okrętu zdjęta zostaje bandera.

Złomowany w latach 1971-1972.

Co ciekawe, nasza armata została zdjęta z pokładu ORP Sęp w okresie kwiecień - grudzień 1946 rok, kiedy to okręt przechodził remont połączony z modernizacją. W jej miejsce wstawiona została radziecka armata B-24-P kalibru 100 mm (zdjęta z pokładu w 1958 roku).

Ciekawostki o eksponacie

Na eksponacie umieszczono kilka ciekawych znaków, mówiących o jego historii. Na załączonych fotografiach można zobaczyć wybity numeratorem napis "szkolny" - pozostałość czasów, gdy armata nie była już liniowa, Napis "ręcznie" "samoczynnie" oraz cechowane detale "No 1" i kilka innych..

Dzięki tabliczkom możemy poznać masy naszej armaty.
Sama lufa z zamkiem waży 1167 kg.
Armata na czopach (kompletna z oporopowrotnikiem) to masa 1603 kg.
Komplet z podstawą - 2883 kg.

Jest również pewna zagadka (być może oczywista dla znawców tematu) - oznaczenie armaty.
Na zamku jest wybita sygnatura "Dz.105mm L/41.wz.36"
Na tabliczkach "Dz.105mm.L/40wz.36"
Czy oznacza to różnicę jednego kalibru w długości lufy?

Niewiele zostało materialnych pamiątek po ORP Sęp. Poza naszą armatą 105 mm Bofors wz.36 w Gdyni w Muzeum Marynarki Wojennej zachowana jest armata B-24-P, działko 40 mm Bofors zw.36 i wyłaz.

ORP Sęp można podziwiać w trakcie filmowej opowieści. W filmie Orzeł gra swojego brata - Orła.

Latam 2014 roku w trakcie przygotowywania eksponatu na wystawę Wrzesień 1939 udało się uruchomić mechanizm podniesienia lufy.
Armata podczas prac renowacyjnych w pierwszych dniach jesień 2014 roku.

Autorem tekstu jest Tomek - nasz Wolontariusz. Dziękujemy!

Chcesz zaproponować inną, lepszą wersję opisu - zapraszamy do kontaktu.