Marmon-Herrington i Fox w MPTW

14 stycznia 2017

Zakończyliśmy rozładunek i ustawienie w fortecznej kazamacie dwóch nowych nabytków Muzeum Wojska Polskiego, przetransportowanych z Jordanii. Są to samochody pancerne: Marmon-Herrington Mk IV i Fox. Pierwszy wzbogaci grupę zbiorów związanych z historią Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a drugi będzie elementem wystawy poświęconej zimnej wojnie. Poza nimi do Polski przyjadą jeszcze czołgi M 47 i M48 A1 Patton.
Nasze zbiory opuścił czołg pływający PT-76, wyremontowany w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu, który będzie eksponowany w Królewskim Muzeum Broni Pancernej w Ammanie.

Wymiana zabytkowych pojazdów została zainicjowana ponad rok temu przez Króla Jordanii Abdullacha II podczas rozmowy z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i obecnie jest finalizowana.
Realizacja tej części przedsięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu szeregu osób i instytucji. Serdeczne podziękowania składamy Ministerstwu Obrony Narodowej, Sztabowi Generalnemu WP, Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej, Szefostwu Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk oraz ambasadorowi RP i pracownikom polskiego ataszatu wojskowego w Jordanii. Na zakończenie jeszcze słowa najwyższego uznania dla naszych muzealnych koleżanek: Anny Popielarczyk-Pałęgi i Emilii Jastrzębskiej za realizację zadań, wydawałoby się niemożliwych do wykonania :).

Jutro 14.01. oba pojazdy będzie można oglądać w naszym muzeum. Kazamata nr 3. Serdecznie zapraszamy.